Why Should Startups Hire a Fractional CFO?

April 4, 2022by Ravix Group

Fractional CFOs, part-time CFOs, on-demand CFOs…whatever you may call them, a fractional CFO is a valuable asset to your startup. Whether you need early funding assistance or guidance for your IPO, hiring an outside finance executive with years of experience can fill a gap or provide fresh perspective for your business. At Ravix Group, you’ll find seasonal consultants with years of experience acting as CFOs for startups in numerous industries.

If you’re still in the beginning stages of your new venture, you may not have a full-time CFO. Hiring a fractional CFO for your startup can save time and money on recruitment, compensation, and benefits. When complex financial questions come up, hire astute executives who know how to handle investors, bankers, and vendors.

Do you need a new financial forecast or assistance reaching new markets? Work with the top firm in Silicon Valley to achieve growth and capital goals or overcome financial roadblocks.

Ecopayz: Oblíbená Platba v Kasinech 2023

V dnešní době je výběr platebních metod v online kasinech velmi důležitý. Hráči očekávají rychlé, bezpečné a pohodlné možnosti vkladů a výběrů. Jednou z nejpopulárnějších platebních metod v kasinech je Ecopayz. Tato elektronická peněženka nabízí hráčům jednoduchý a efektivní způsob provádění transakcí. V tomto článku se podíváme na to, proč je Ecopayz tak oblíbenou platební metodou mezi hráči v roce 2023.

Ecopayz je elektronická peněženka, která umožňuje hráčům uskutečňovat vklady a výběry v online kasinech. Jedná se o bezpečný a spolehlivý způsob provádění transakcí, který je oblíbený mezi hráči po celém světě. Ecopayz nabízí rychlé a snadné vklady, které jsou okamžitě připsány na hráčův účet. Stejně tak i výběry jsou rychlé a hráči mohou očekávat peníze na svém účtu v co nejkratším čase.

Jednou z výhod Ecopayz je také její široká dostupnost. Tato platební metoda je přijímána ve velkém množství online kasin po celém světě. Hráči se nemusí starat o to, zda bude jejich oblíbené online kasino přijímat Ecopayz, protože šance jsou velmi vysoké. To znamená, že hráči nemusí hledat jiné platební metody a mohou si užívat hru bez omezení.

Další výhodou Ecopayz je její bezpečnost. Tato platební metoda využívá moderní technologie šifrování, které zajišťují ochranu osobních údajů hráčů. Hráči se nemusí obávat o bezpečnost svých finančních transakcí, protože Ecopayz je důvěryhodným a bezpečným partnerem v oblasti plateb v online kasinech.

Ecopayz také nabízí hráčům možnost spravovat své finanční prostředky efektivněji. Hráči mohou snadno sledovat své vklady a výběry, a to včetně historie transakcí. Tato funkce umožňuje hráčům mít lepší přehled o svých finančních prostředcích a lépe plánovat své hraní.

Pokud jste ještě nevyzkoušeli Ecopayz, měli byste to určitě zvážit. Tato platební metoda nabízí všechny výhody, které hráči očekávají od moderního způsobu platby v online kasinech. Bezpečnost, rychlost a pohodlí jsou základními pilíři Ecopayz a hráči si mohou být jisti, že jejich finanční prostředky jsou v bezpečí.

Pro více informací o Ecopayz a jejím použití v online kasinech navštivte tento článek. Zde najdete podrobné informace o tom, jak využít Ecopayz a jak si vytvořit účet.

V roce 2023 je Ecopayz jednou z nejlepších platebních metod v online kasinech. Hráči si mohou být jisti, že s touto elektronickou peněženkou mají k dispozici efektivní a bezpečný způsob provádění finančních transakcí. Nejenže Ecopayz nabízí rychlé a snadné vklady a výběry, ale také hráčům umožňuje lépe spravovat své finanční prostředky. Pokud hledáte spolehlivou a oblíbenou platební metodu, Ecopayz je skvělou volbou pro vás.

Vyzkoušejte Ecopayz ještě dnes a objevte všechny výhody, které tato platební metoda nabízí hráčům v online kasinech. Vaše finanční transakce budou rychlé, bezpečné a pohodlné, a vy se budete moci plně soustředit na svou oblíbenou hru.

Why Hire a Fractional CFO?

Often, startups have their cash tied up in product development and customer acquisition. It’s not surprising if you can’t budget for a full-time CFO. This is one of the main reasons startups hire fractional CFOs.

Build a great team, properly forecast future growth, and set up best practices that will help your company thrive. Here are some of the services we perform for other startups in Silicon Valley and beyond!

 • Invoicing and collections set up
 • Tracking cash flow
 • Setting up financial modeling and forecasts
 • Tracking financial performance against competitors
 • Consolidated reporting
 • System retirement or implementation
 • Tax preparation

How Can Fractional CFOs Kickstart Startups?

Fractional CFOs lend stability and credibility to your new or emerging company. While it’s important to keep your overhead costs under control, you can hire a part-time chief financial officer who brings much to the table.

Gain access to the following assets and capabilities when you hire a Ravix Group fractional CFO:

 • Capital connections: Many fractional CFOs have deep connections with family firms, venture capitalists, angel investors, and private equity firms. These connections become your connections when you hire the right part-time CFO.
 • Financial planning: Fractional CFOs excel at strategizing and planning ways to save and make money. If you need to streamline your operations, maybe it’s time to welcome a new perspective.
 • Control cashflow. Fractional CFOs ensure that you maintain positive cashflow to give you flexibility when you need to scale up quickly.
 • Revamp accounting and bookkeeping procedures. Fractional CFOs can also help you find more efficient ways to reconcile your finances and lay the foundation for future growth.

Do you need help getting underperforming teams under control? Do you need a focused professional guarding your bottom line? Reach out to one of our team members to identify your needs. We’ll connect you with the right finance guru to meet your goals. A fractional CFO can reduce business risk and detect opportunities for your startup.

Would your startup business benefit from partnering with a fractional CFO? Contact us online or call 408 216 0656 for a free consultation or more information about our unique services.

Ravix Group

Ravix Group is committed to providing top-notch finance, accounting, and HR services to start-ups and mid-sized businesses. Our team will prepare you for your journey ahead. Get our services today!

https://ravixgroup.com/wp-content/uploads/2021/11/icon-03-Copy-1-160x160.png
1871 The Alameda
Suite 331
San Jose, CA 95126
www.ravixgroup.com
https://ravixgroup.com/wp-content/uploads/2021/11/icon-03-Copy-1-160x160.png

1871 The Alameda
Suite 331
San Jose, CA 95126

www.ravixgroup.com

A Kingsway Company

KINGSWAY

Copyright © 2021 Ravix Financial, Inc. All Rights Reserved

Legal